Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Kinek adnál ötmilliót? Szavazz!

Döntsd el te, hogy a harminc szervezet pályázatai közül melyik öt jusson a zsűri elé. Szalóki Ági mindenkinek drukkol, Till Attila a tartalomra koncentrál a zsűri tagjaként. Te kinek adnád az ötmilliót?

A facebookos közösség segítségével választja ki 2012 legjobb támogatandó programját az OTP Bank. A NIOK Alapítvánnyal együttműködésben indított Együttható pályázaton civil szervezetek , alapítványok és egyesületek indulhattak el a 3-5 millió forintos támogatásért.  Az Együttható pályázat szavazása már elindult az OTP Bank Facebook-oldalán. Itt te is eldöntheted, hogy melyik pályázat szimpatikus annyira, hogy a négytagú zsűri elé citálnád.

A NIOK szakmailag leszűrte a felhívásra beérkezett 120 pályázatot, így a facebookos szavazáson már 30 programra lehet szavazni. A szavazatok alapján az első 5 pályázat kerül a zsűri elé, melynek tagja Nagy Zoltán Péteren, az OTP Bank marketingigazgatója, Gerencsér Zoltán, a NIOK igazgatója, Szalóki Ági énekesnő és Till Attila színész, rendező.

Fotó: Pályi Zsófi

Nagy Zoltán Péter a szavazást is elindító sajtótájékoztatón elmondta, hogy egy nagyvállalat elhatározása nem elég ahhoz, hogy fel tudja mérni, miben érdemes segíteni. Az a tapasztalat, hogy kell a szakmai segítség. „Mi ezt a NIOK-ban találtuk meg.” – mondta.

Gerencsér Balázs, miután gratulált mind a 120 pályázónak, felhívta a figyelmet arra, hogy a „középdöntőbe jutott” 30 pályázat jól bemutatja, hogy milyen színes a civil szektor. Szerinte most különösen szükség van az Együtthatóhoz hasonló lehetőségekre, mert éppen az ilyen kisebb méretű programokra lehet legnehezebben támogatást kapni.

A hétfőn kezdődött szakaszban elsősorban az mutatkozik meg, hogy ki, milyen módszerrel tudja bemutatni a projektjét és hogy ki hány támogatót tud mozgósítani – mondta Gerencsér. Egyértelmű, hogy sok jó helyre találhat a pénz és a támogatás, de reméljük, hogy mindegyik szervezet nagyobb ismertségre is szert tesz.

Szalóki Ági már „lájkolta” az oldalt és azért vállalta a zsűrizést, mert egy számára evidens és fontos ügyet képvisel. „Az életem arról is szól, hogy a zene segítségével meg tudjak szólítani embereket és összeköthessem őket. Ami pedig a NIOK munkáját illeti, le a kalappal előttük” – mondta.  „Előzetesen végigolvasni az összes pályázatot nagyon kemény munka lehetett. Tapasztalatból mondom, hogy ez fizikailag és lelkileg is hatalmas erőfeszítés.

Fotó: Pályi Zsófi

Nehéz eldönteni, hogy például egy családi magánóvodát vagy fogyatékkal élőket támogassunk. Hiszem, hogy jó döntés fog születni és remélem, hogy ennek a kezdeményezésnek lesz még folytatása. Drukkolok mindenkinek!” – tette hozzá.

Till Attila saját elmondása szerint sokféleképpen vett már részt hasonló kezdeményezésekben, és ha ideje engedi, szívesen segít. „Van az a romantikus mondat, hogy segíteni jó, de van egy érzésem, hogy nem csak ezekkel a mondatokkal jutunk előre… Nem az a lényeg, amit mi csinálunk, mert az a minimum. Inkább koncentráljunk arra, amit ők csinálnak; ezek a civil szervezetek viszik a munka oroszlánrészét.”- mondta.

Fotó: Pályi Zsófi

„Rangsort nehéz felállítani különböző alapítványok között. Mi mindenesetre minden tudásunkkal azon leszünk, hogy mindenki számára elfogadható legyen a győztes.” – mondta Till Attila és hozzátette: Fontos ugyanakkor az is, hogy minden résztvevő szereplő kap valamit, mégpedig a publicitást.” Az biztos, hogy mi a zsűriben a tartalmat fogjuk előtérbe helyezni és annak alapján választani.

A 30 szervezetet és programját itt találod meg és ugyanitt szavazhatsz is a legszimpatikusabbakra. 

0 Tovább

Van remény - az OTP marketing igazgatója az önkéntességről

Naponta érkeznek az OTP Bank címére olyan levelek, amikben különböző kezdeményezésekhez kérnek segítséget. Nagy Zoltán Péter, az Bank marketing igazgatója elmondja a levelek sorsát és azt is, hogy zsűritagként milyen pályázatot látna szívesen.  

Az OTP Banknak – négyszáz fiókjával - kiterjedt kapcsolata van civil és általában társadalmi szervezetekkel. A Nonprofit Információs és Oktató Központtal, közismert nevén NIOK-kal is sok évre nyúlik vissza az együttműködés. Az adhat.hu elnevezésű közös projekt, ami összehozott adományozót és adományozottat is erről tanúskodik. A NIOK egy ernyőszervezet, amely megpróbálja a civil szféra igényeit, érdekeit képviselni. Leginkább abban van nagy szerepe, hogy olyan kondícióba próbálja hozni a szervezeteket és a projektjeiket, hogy azok működőképesek legyenek.  Az Együttható pályázatnak  is ez az elsődleges célja.

Meglehetősen változó a minősége a civil szervezetek által indított elképzeléseknek, projekteknek. Nap, mint nap rengeteg levelet kapunk kezdeményezésekről, támogatásokról. Számos olyan levél is érkezik, amelyben magánszemélyek leírják ötleteiket és pénzt kérnek ezek megvalósításához. Ezeket többnyire én kapom, illetve a Marketing Igazgatóság. Természetesen minden ilyen levélre válaszolunk, támogatni azonban értelemszerűen nem tudunk mindent.

A civil szférában is érezhető a pénzszűke, a válság. Nagy számban találkozunk bedőlt falú iskolákkal, beázó, működésképtelen egészségügyi intézményekkel, ahol a festésre, vagy a mosdó üzemeltetésére sincs elég pénz és gyakran fordulnak támogatás kérésével a nagy cégekhez. A NIOK tulajdonképpen egyfajta szűrőként is működik azzal, hogy olyan kezdeményezéseket enged át, amelyek valóban érdemesek arra, hogy támogassuk azokat.

Az Együttható tulajdonképpen egy pilot projekt, amelyben megnézzük, hogyan működik a rendszer, mennyire nyitottak egy ilyen kezdeményezésre a civilek és a társadalom. Az, hogy lesz-e ennek folytatása a projekt lezárását követően az eredmények és a tapasztalatok alapján dől el, de ha működőképes, akkor természetesen az a cél, hogy folytatódjon.

Segít, szórakoztat és törődik

Egy mellékszál is szerepet játszott a pályázat megszületésében. Nyáron indítottuk el az OTP Bank Facebook-oldalát és ezzel három fogalom köré szerveztük a közösségi tevékenységünket: segítünk, szórakoztatunk és törődünk. A segítünk annyit tesz, hogy egyfajta ügyfélszolgálatot, panaszkezelést, ha úgy tetszik kisebb-nagyobb kérdések megválaszolását vállaljuk. A szórakoztatunk vonal inkább a könnyedebb tartalmakat foglalja magában, ide tartozik például az OTP Bank korábbi pénzügyi edukációs szempontból is izgalmas, sokak által ismert reklámjainak felelevenítése. Emellett szintén ezen a platformon szerveztünk humorpályázatot stand-up előadóknak, támogattuk a veszprémi utcazene fesztivált a Facebookos közönség bevonásával. Ebben az esetben ők dönthettek arról, kik legyenek azok, akik a fesztiválon szerephez juthatnak.

A harmadik fogalom pedig a törődés, ami az OTP Bank társadalmi szerepvállalását foglalja magában, és gyakorlatilag ez adta az apropóját, hogy elindítsuk az Együttható pályázatot. Egy nagy cég esetében eleve nehéz kérdés, miként tudja kiválasztani a támogatandó programok, elképzelések közül a leginkább megfelelőt. Ebben nyújt nekünk segítséget a NIOK. A civil szervezeteknek hirdetett Együttható pályázatra beérkezett pályaművekből ugyanis a NIOK választja ki azt a harmincat, amely kikerül a Facebook oldalunkra. A közösségi oldalunk közönsége itt szavazhat a projektekre. A legtöbb szavazatot kapott pályázatok közül pedig a zsűri választja ki, melyik nyerje el a bank támogatását.

Az Együttható elsődleges céljai közé tartozik az is, hogy a Facebookos közönségünket bevonjuk a döntésbe, egyben közelebb hozzuk az emberekhez a jó ügyek támogatásának fontosságát és az önkéntességet. Ilyen értelemben mi megtaláltuk a szerepünket, hiszen közel huszonötezres közösségünk van a Facebookon. Hisszük, hogy a kezdeményezéssel meg tudjuk mutatni, hogy ha összehozzuk a szereplőket – a civil szervezeteket, a NIOK-ot, és az embereket –, akkor ebből egy működőképes, sokak számára értéket teremtő ügy születik.

Bank és fogászat?

Zsűritagként számomra az álompályázat talán az lenne, amely a kreativitása mellett képes megtalálni az elképzelésben az OTP Bankot is. Tehát nem kizárólag a bank pénztárcája kell, hanem tud adni egy olyan szerepet a banknak, ami számunkra releváns. Egy civil szervezetnek azt a szerepet is meg kell találnia, amiben képes megmutatni azt a szereplőt – ezek volnánk mi -, aki segít neki az elképzelése megvalósításában. A bank beruházása így megtérül, mert egy jó társadalmi célt szolgál, és a vállalat is képes bemutatni magát egy másik a szerepben.

Nagy Zoltán Péter

Mondok egy példát: másfél évtizedes kapcsolatunk van a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálattal, ami egy OTP Bank fogászati buszt működtet. Ez önmagában meglehetősen távol áll a banki szolgáltatásoktól. A busz ugyanakkor a bank bizonyos rendezvényeire is ellátogat, ahol a gyerekek, fiatalok, fogászati szűrésen vehetnek részt.

Jó kezdeményezés az adhat.hu program is, ahol az OTP Bank adott esetben egy pénzügyi elszámoló tud lenni. Vagy van például a Nemzeti Segélyvonal, aminek, egyebek mellett, pénzügyi elszámolója vagyunk.

Nem mindig fizikai meló

A pályázat valószínűleg akkor is útjára indult volna, ha nem idén lenne az Európai Önkéntesség Éve. Természetesen ez minden szereplőnek fontos, de azért ez inkább egy befelé irányuló törekvésünk, hogy az önkéntesség évét kihasználjuk. Az OTP Bankon belül is van önkéntes programunk, amelyben vállaltuk, hogy idén ötven önkéntes programban veszünk részt.

Az Együttható pályázat sokkal inkább kifelé irányul. Itt az a fontos, hogy minél többen megismerhessék társadalmi felelősségvállalási tevékenységünket, egyben felhívjuk a figyelmet ennek fontosságára. Az természetesen nem egyszerű feladat, miként mondjuk el az embereknek az önkéntes munka fontosságát, illetve azt, hogy itt nem mindig nehéz fizikai melóról van szó.

Az önkéntes munka Magyarországon nem annyira elterjedt még, mint mondjuk Hollandiában, vagy Amerikában. Azt gondolom, ma Magyarországon az egyik elsődleges feladat az önkéntesség kultúrájának kialakítása. Ezzel a kezdeményezéssel hiszem, hogy lehetőségünk van a szemléletformálásra. Lehetőségünk van arra, hogy minél többeket rávegyünk, hogy önkéntes munkát vállaljanak. Ugyanakkor azt is gondolom, hogy ahhoz, hogy sikerrel járjunk sok jó projektet kell megvalósítani.

Nem kétséges, hogy a magyarok fogékonyak erre, remény tehát van. A kollégáimon is látom, hogy szívesen vesznek részt jó ügyek támogatásában önkéntesként, és magam is sokszor voltam például véradáson, valamint két játszótér építésében is részt vettem Fóton és Szilvásváradon.

0 Tovább

Ötletelés indul

Mindennapi problémák megoldására keres ötleteket pályázatával az OTP és a NIOK. Olyan projekt-terveket várnak közhasznú szervezetektől, amelyek egy-egy közösséget segítenek.

A döntős szervezetekről kisfilm is készül, a nyertes ötletének megvalósulását pedig 3-5 millió forinttal segít megvalósítani az OTP Bank.

A pályázatra olyan projekteket várnak, amelyeknek fenntartható és hosszú távú hatása lehet egy közösségre, de fontos az önkénteskedés is: minél több önkéntes vehet részt a megvalósításban, annál jobb.

A beérkezett pályázatok közül a NIOK választja ki azokat, amelyek részt vehetnek a szavazáson. A továbbjutott projektek közül a Facebookon szavazhatsz majd azokra a pályázatokra, amik szerinted érdemesek arra, hogy a zsűri elé kerüljenek. A zsűri döntése alapján pedig a Facebook szavazáson legnépszerűbb 5 pályázat egyike lesz a 3-5 millió forintos fődíj nyertese.

A négytagú zsűri összetétele még titkos, de nemsokára interjút is olvashatsz velük a blogon.

A kiválasztott pályázatok megvalósítását figyelemmel kísérjük, az eredményekről és a tapasztalatokról pedig folyamatosan beszámolunk majd.

Ha kíváncsi vagy a részvételi szabályzatra, itt nézheted meg. 

A pályázat Facebook-oldalát pedig itt látogathatod meg.

0 Tovább

Együttható

blogavatar

Ötleteket keresünk. Olyanokat, amelyek egy közösséget segítenek. Segíts a zsűrinek eldönteni, hogy melyik legyen a nyertes ötlet!

Utolsó kommentek