A Facebookos szavazáson a legjobbak közé került pályázatok közül a zsűri választja ki a legjobb ötöt. Gerencsér Balázs, a NIOK igazgatója beszélt arról, hogy milyen neki az álompályázat és hogy miért is jó segíteni.

Az álompályázatom kreatív és újszerű. Egy olyan projekt, ami nagyobb közösséget érint és mozgat meg, tehát nemcsak 3-4 embernek a monomániája. Kreatív példának a Veszíts el egy könyvet megmozdulást vehetjük (a Facebook-oldalt itt találod). Nem került sokba, mégis érdekes és értelmes kezdeményezés, de természetesen sokféle terv megfelel elképzeléseinknek.

Az Együtthatóban a nyertes pályázat pénzt is kap, a többi élvonalban végzett szervezet projektje pedig kommunikációs lehetőséghez jut. Sokszor ugyanis nem is pénz kérdése egy kezdeményezés megvalósulása, hanem az, hogy az emberek nem tudják, hogy létezik.

Miközben – főleg kisebb településeken – sokszor előfordul, hogy az emberek összefognak egy közös ügyért,  ugyanakkor Magyarországon még mindig sokakban él az a szemlélet, hogy a problémákat oldja meg az állam. Ha egy gonddal szembesülünk sokszor  dühöngünk, vagy elégedetlen leszünk, de ritkán lesz  az az első gondolatunk, hogy nekünk és a közösségünknek  is kellene tenni valamit azért, hogy jobb legyen a helyzet.

Amiért jó lehet egy cégnek az, ha egy civil ügy mellé áll egyebek mellett az, hogy meg tudja mutatni az értékeit. Egy klasszikus vállalati önkéntes program mára szinte ugyanolyan divatos, mint a kollégákat megmozgató összetartások. Ugyanakkor a dolgozóknak is fontos, hogy tudjanak azonosulni a céggel, a vállalati célokkal, ezáltal motiváltabbá válhatnak.  Az  adományozás,  az önkéntesség  és a  vállalati CSR több része pedig  ezeket is elősegítheti. segítheti elő.

Az adományozás, az önkéntesség jó lehetőség társadalmi kapcsolatok építésére is. Például, ha egy helyi gyár a városi kezdeményezéseket támogatja, közelebb kerülhet a fogyasztókhoz és a helyi vezetéshez is. Nem mellesleg a marketingkommunikáció területén is szerencsére évről-évre fontosabbá válik ez a terület.

Magánemberként pedig új társaságot, új célokat is  találhatunk sokszor , ha csatlakozunk egy civil kezdeményezéshez. Sok ember munkája  a mai túl technicizált, bürokratikus  világunkban nagyon összetett,  a sikerei nehezen követhetőek, néha  nincs is kézzel fogható eredménye a tevékenységének, de ha például felújítunk egy játszóteret, segítünk rászorúló embertársainkon az büszkeséggel tölthet el minket. Jó érzés olyan ügyet támogatni, olyan dologban részt venni, ami láthatóan fontos, eredményes.

Én nemrég egy szociális otthonban festettem és ástam, ahol egy önkormányzati tulajdonban lévő épületben,  nagyon szerény állapotok között laktak az idősek, sokszor már demens emberek, mi pedig most jobb körülményeket teremtettünk számukra nagyon rövid idő alatt. Ez büszkeség.

A civil szervezetek vagyona 1945 előtt a mai értéken számolva több tíz milliárd Ftra rúghatott - gondoljunk csak pl.  a cserkészek táboraira, épületeire - kárpótlás pedig ezen területen azóta sem volt. Így tulajdonképpen szinte a nulláról kellett elindulni megint – ingatlan és forrás nélkül 1989-ben.A kilencvenes években sorra alakultak a civil szervezetek az élet megannyi területének problémáit felkarolva, civil elképzeléseinknek, hobbijaiknak teret adva. Becsült számuk meghaladja az 50 000-et  is, de csak töredékek tud valóban folyamatos aktivitással működni, szolgáltatni. A civil szervezetek és kezdeményezések  sokszor  szűk forrással rendelkeznek itthon és emiatt kiszolgáltatottabbak, mint Európában tőlünk Nyugatra. r. Nálunk például az alapítványoknak  legtöbbször nincs alapja,  az egyesületeknek pedig elégséges bevétele a tagdíjból, pedig ezek a források  biztosíthatnák  számukra az igazi függetlenséget. . Most a cél az adományozás fejlesztése, a működés fenntartása és az újabb módszerek bemutatása, elfogadtatása  ebben a forráshiányos állapotban.